Kaczyzm: kalendarium – rok 2017

2017

.01. W styczniu posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej otrzymali informację z MON, z której wynika, że w trzech ośrodkach: Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie, zarejestrowało się w sumie ok. 4 tys. kandydatów. W środę – tylko w Lublinie – było ich 1750. Do pełnego składu każda brygada potrzebuje jeszcze ok. tysiąc ochotników.
3.01. PiS zdecydowało, iz przy Wiejskiej stanie parkan. PiS uzasadnia ogrodzenie Sejmu bezpieczeństwem, opozycja mówi o izolowaniu się od wyborców.
3.01. Jarosław G., wieloletni (1998 – 2015) kelner z Kancelarii Prezydenta, został oskarżony o kradzież „Gęsiarki”, obrazu namalowanego przez Romana Kochanowskiego w 1881 r. Śledczy ustalili, że jako kelner, G. miał dostęp do pokoju, w którym znajdowała się „Gęsiarka”. Uznali również za sprzeczne z zasadami logiki i doświadczenia życiowego jest to, że ktoś kupuje obraz po to, by go mieć (tak mówił G.) i oddaje go od razu po zakupie do lombardu.
3.01. Kazimierz M. Ujazdowski, dr hab. nauk prawnych, poseł do PE odszedł z PiS.
4.01. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po trwającym rok postępowaniu cofnęła Pawłowi Wojtunikowi, byłemu szefowi CBA, certyfikat bezpieczeństwa. Dlatego że – jak twierdzi – „nie daje on rękojmi zachowania tajemnicy”. W uzasadnieniu podano, iż Wojtunik ostrzegł Sikorskiego o działaniach CBA wobec jego urzędniczki.
Wojtunik był szefem CBA przez półtorej kadencji, za jego czasów Biuro rozpracowało m.in. infoaferę, czyli wielką korupcję przy rządowych przetargach informatycznych, nadużycia Kościelnej Komisji Majątkowej i aferę korupcyjną na Podkarpaciu
4.01. Kancelaria Sejmu zdecydowała o ujawnieniu nagrania z głosowania, jakie odbyło się w Sali Kolumnowej 16 grudnia. Nagranie wideo pochodzi z monitoringu straży marszałkowskiej.
4.01. „Rzeczpospolita” ujawnia, że między marcem a sierpniem 2016 roku Mateusz Kijowski wystawił Komitetowi Społecznemu KOD sześć faktur – każda na sumę 15 190,50 zł (łącznie ponad 90 tys. zł). Miały one dotyczyć usług informatycznych, które firma Kijowskiego wykonała dla KOD.
5.01. Mateusz Kijowski opublikował oświadczenie, w którym przepraszał za kryzys i apelował o przyspieszenie wyborów przewodniczącego stowarzyszenia, a także o przekazanie – do czasu wyboru nowego lidera – kompetencji zarządu Radzie Regionów.
5.01. Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko Pawłowi Wojtunikowi. Uznała, że nie ma żadnego dowodu na to, że Wojtunik ostrzegł Sikorskiego o działaniach CBA wobec urzędniczki. Sikorski o nich nie wiedział, bo tuż przed zatrzymaniem dał jej awans.
7-8.01. Doszło do chuligańskiego ataku na dom kultury w Namysłowie, w którym Mateusz Kijowski i Józef Pinior spotykali się z mieszkańcami miasta.
9.01. Prezydent podpisał ustawy reformujące oświatę oraz wyznaczył urzędnika, który będzie patrzył rządowi na ręce. – Po wczorajszej wieczornej rozmowie z minister Zalewską i z panią premier zdecydowałem się ustawy podpisać. Ta reforma jest potrzebna szybko – przekonywał Duda.
9.01. Na poligonie w Świętoszowie koło Żagania pojawiły się pierwsze czołgi 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego z 4. Dywizji Piechoty USA. To początek operacji przetransportowania do Polski amerykańskich wojsk w ramach akcji Atlantic Resolve. W ramach tej operacji Pentagon przemieści do Polski w sumie 87 czołgów, 18 haubic samobieżnych Paladin, 419 pojazdów HMMWV oraz 144 wozów bojowych Bradley. W naszym kraju pojawi się też 3,5 tys. żołnierzy amerykańskich.
Podstawą do przyjazdu US Army do naszego kraju jest umowa z 2009 r. pod nazwą SOFA RP-USA. To ona reguluje obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jest to zbiór zasad wspólnych dla każdego pobytu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce.
10.01. Beaty Szydło rozważa wystąpienie o przeniesienie z Londynu do Polski dwóch kluczowych agencji Unii Europejskiej. Chodzi o Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA). Będą musiały opuścić brytyjską stolicę po wyjściu tego kraju z Unii.
11.01. Prokuratura nie znalazła potwierdzenia zarzutów wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego, jakoby przy zakupie komputerów dla gmin w programie pl.ID doszło do nadużyć.
11.01. Grzegorz Schetyna ogłosił, że jego partia zawiesza protest. – Udało nam się przywrócić obecność mediów w parlamencie i możliwość nieskrępowanej relacji obrad – przekonywał Grzegorz Schetyna. Dodał, że Platforma złoży wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS), a także zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ustawy budżetowej.
11.01. Przerwano 34. posiedzenie Sejmu. Miało się rozpocząć rano, potem mówiono, że stanie się to w południe, w końcu ogłoszono, że prace będą kontynuowane dopiero 25 stycznia.
12.01. Śledczy z Opola zamówili uzupełniającą opinię biegłych w sprawie zniszczenia opony limuzyny, którą jechał prezydent Andrzej Duda.
12.01. Wniosek o odwołanie pana marszałka Kuchcińskiego ma charakter nieracjonalny, żeby nie powiedzieć kabaretowy – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodał, że Kuchciński „będzie dalej marszałkiem, nie ma żadnych wątpliwości”.
19.01. W wypadku na trasie S8 zginął poseł Kukiz’15 Rafał Wójcikowski.
30.01. PiS złożył poselski projekt ustawy metropolitalnej. Projekt przewiduje powołanie ogromnego powiatu, który utworzyłaby Warszawa wraz z 32 okolicznymi gminami. Do powiatu nazywanego „miastem stołecznym Warszawa” wcielone zostałyby: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki oraz Zielonka. Na liście nie ma za to Podkowy Leśnej, choć byłaby enklawą oblaną ze wszystkich stron gminami megapowiatu.
31.01. IPN zaprezentował opinię biegłych z Instytutu Sehna w Krakowie dotyczącą teczek TW „Bolek”, z której wynika, że Lech Wałęsa podpisał zobowiązanie do współpracy z SB.
2.02. Białostocka straż miejska odmówiła przekazania posłowi Krzysztofowi Truskolaskiemu z Nowoczesnej obrazu monitoringu mającego potwierdzić, czy Bartłomiej Misiewicz przyjechał służbową limuzyną do nocnego klubu. Poseł zapowiedział zawiadomienie prokuratury.
3.02. Justyna Sadlak z MEN poinformowała, iż „w ramach konsultacji i uzgodnień międzyresortowych projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej dostaliśmy uwagi od 13 resortów, 36 uwag od partnerów społecznych i 18 od samorządów”.
3.02. Na 264 tys. zł warszawski sąd wycenił straty moralne, jakie poniósł Ryszard Bogucki z powodu niesłusznego aresztu w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały.
Sędzia Tuleya podkreślił, że każdy korzysta z praw zawartych w konstytucji. – To, że w dzisiejszych czasach nie jest ona w pełni respektowana, nie oznacza, że sądy nie muszą w swoich orzeczeniach do niej sięgać. Obecnie to sądy powszechne stoją na straży ustawy zasadniczej – powiedział.

4.02. Informacja o sprawowanych funkcjach przez Bartłomieja Misiewicza zniknęła ze strony internetowej MON. Centrum Operacyjne MON, nie odpowiadało na pytania dziennikarzy, czy Misiewicz jest nadal rzecznikiem i dyrektorem gabinetu politycznego.
7.02. Przysięgam, że nigdy nie współpracowałem, ale miałem swoje metody walki – powiedział we wtorek w Gdańsku Lech Wałęsa. Zapowiedział, że jego prawnicy wystąpią prawdopodobnie o nową opinię grafologiczną.
8.02. Wiceminister skarbu w rządzie PO–PSL Tomasz Lenkiewicz usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji przy prywatyzacji spółek Skarbu Państwa.
9.02. Po nocnej wizycie rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza w klubie w Białymstoku, anonimowy współpracownik Kaczyńskiego dla „Rzeczpospolitej” powiedział: – Prezes prosił, by schować Misiewicza i go nie eksponować, co można też odczytać jako pożegnanie z MON.
9.02. KNF przed komisją śledczą. – Pracownicy KNF, w tym ja, mieliśmy niepewność, co do naszego indywidualnego bezpieczeństwa w związku z działaniami podejmowanymi ws. Amber Gold; spółka ta jako główny powód swych kłopotów uznała właśnie działania Komisji – powiedział wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak przed komisją śledczą ds. Amber Gold. O kłopotach w relacjach z prokuraturą w sprawie Amber Gold szef KNF miał też informować na spotkaniu członków Rady Polityki Pieniężnej.
9.02. Jarosław Mika stanął na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W ciągu ostatnich kilku tygodni mundur zdjęli dotychczasowy dowódca generalny gen. Mirosław Różański, ale także szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Z danych Biura Bezpieczeństwa Narodowego wynika, że od momentu objęcia urzędu prezydenta przez Andrzeja Dudę (sierpień 2015 r.) mundur generalski zdjęło 29 oficerów WP.
10.02. O godzinie 18:30 w Oświęcimiu doszło do wypadku samochodowego, na skutek którego ucierpiała premier Beata Szydło. Rządowy pojazd, którym przemieszczała się premier, zderzył się z seicento kierowanym przez 21-letniego Sebastiana K., po czym uderzył w drzewo.
10.02. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia od 9 marca 2016 r. do 10 lutego 2017 r. obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych: prezesa Rady Ministrów, ministra-członka Rady Ministrów oraz prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji, poprzez zaniechanie niezwłocznej publikacji orzeczeń TK z 9 marca 2016 r. oraz z 6 kwietnia 2016 r., 6 czerwca 2016 r. i 11 sierpnia 2016 r., a także podżegania do tych zachowań przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.
Ustalono, że zaniechanie publikacji orzeczeń „było działaniem podyktowanym ochroną interesu publicznego, wyrażającym się w niedopuszczeniu do wprowadzenia do obrotu prawnego rozstrzygnięć sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym” oraz „w ocenie prokuratora referenta, działanie z takiej motywacji, poparte określonymi, ustalonymi w toku śledztwa racjami oraz poglądami części środowiska naukowego, wyrażonymi w załączonych do akt opiniach, nie może być uznane za intencjonalne działanie na szkodę interesu publicznego, a tym samym dekompletuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 231 par 1 kk„.
13.02. Zdaniem szefa policji sprawca trzy godziny po zdarzeniu na komisariacie przyznał się do winy, „a trzech świadków potwierdziło, że słyszało sygnały dźwiękowe” rządowej kolumny.
13.02. Pojawił się dowód, który potwierdza niejasności i podważa wersję wydarzeń podawaną przez BOR. To film z monitoringu warsztatu w Oświęcimiu, znajdującego się ok. 500 m od miejsca zdarzenia, na którym widać, że pierwszy samochód z kolumny dzieli od limuzyny, którą podróżowała premier, ok. 30 metrów.
13.02. Bartłomiej Misiewicz, bliski współpracownik szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza, uruchomia portal dezinformacja.net wymierzony w przeciwników obecnej władzy. „„Dezinformacja stała się ostatnią nadzieją dla tych, którzy nie mogą się pogodzić z werdyktem wyborców odsuwającym ich od steru władzy” – pisał Misiewicz.
13.02. Do dymisji podał się zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.
14.02. 20-letni Sebastian K., kierowca seicento, usłyszał w prokuraturze w Krakowie zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku z udziałem kolumny rządowej. Prokuratura, na podstawie zeznań funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, twierdziła, że kierowca nie włączył kierunkowskazu przed skręcaniem w lewo. Sebastian K. nie przyznał się do zarzutów.
15.02. Beata Szydło napisała we środę list do Sebastiana K., kierowcy fiata seicento, z którym zderzył się samochód pani premier. Beata Szydło przyznała w liście, że „wypadek drogowy to zdarzenie, które zawsze jest splotem nieszczęśliwych okoliczności i nie da się go przewidzieć”. Dodała też, że wypadek stał się sprawą polityczną.
16.02. W 2016 r. mundury powiesiło do szafy prawie 5 tys. żołnierzy. Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w odpowiedzi na interpelację posłów napisał: „Zwolnienia nie powodują negatywnego wpływu na kwestie dowódcze w Siłach Zbrojnych RP. (…) Oficerowie na dowódczych stanowiskach mają swoich zastępców„.
16.02. Do prokuratury trafiło zawiadomienie byłego skarbnika Komitetu Obrony Demokracji. Piotr Chabora pisze w nim, że był namawiany do fałszowania dokumentów finansowych w KOD.
17.02. Podczas przemówienia szefa MON Antoniego Macierewicza podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium jednym ciągiem wymienił on agresję Rosji na Ukrainę, Gruzję i katastrofę smoleńską i zaapelował do NATO o pomoc w tej ostatniej sprawie.

Słowne starcie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa z Witoldem Waszczykowskim, szefem MSZ. Waszczykowski przypomniał, że Polska przyjęła 1,2 mln Ukraińców, z czego połowie udzieliła pozwoleń na pracę. Timmermansa zarzucił natomiast, ze pomylił imigrantów z uchodźcami. Waszczykowski powiedział zaś, że to „słowa człowieka żyjącego w wieży z kości słoniowej”. Na kolejny atak Waszczykowskiego dot. holenderskiego wymiaru sprawiedliwości Timmermans odparł: W dniu, gdy w Holandii rząd, łamiąc konstytucję, będzie się mieszał w sprawy wymiaru sprawiedliwości, ja też wyjdę na ulicę. Nie ma żadnego prawnego wymogu, by państwo miało trybunał konstytucyjny. Ale jeśli w kraju konstytucja go przewiduje, to proszę, respektujcie konstytucję.

17.02. Barbara Stanisławczyk, dotychczasowa prezes Polskiego Radia wygrała konkurs na to stanowisko ogłoszony przez Radę Mediów Narodowych. Następnego dnia zrezygnowała.
18.02. Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z radnymi i działaczami PiS z Warszawy i okolicznych gmin.
21.02. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało Komisji Europejskiej na zalecenie z grudnia 2016 r. dotyczące praworządności w Polsce. Jak podaje resort, w dokumencie podkreślono, że „utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, jest nadrzędnym celem władz polskich”. Zaapelowano także o zaprzestanie działań służących utworzeniu wspólnego frontu przeciwko Polsce w KE.
21.02. Aktywiści Partii Razem symbolicznie zasadzili drzewko przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie, zwracając uwagę na coraz większą skalę wycinek, jakie mają miejsce w stolicy.
21.02. Paweł Kukiz zwrócił uwagę, że w szeregach Żołnierzy Wyklętych byli nie tylko bohaterowie. „Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym” – napisał na Facebooku polityk.
21.02. PiS Beata Mazurek i szef klubu, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedzieli, że ustawa pozwalająca na wycinkę zostanie znowelizowana.
22.02. Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu projektu ustawy o sieci szpitali.
22.02. Janusz Popiel (prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego i uznanym ekspertem od badania wypadków) przeprowadził analizę kolizji w Oświęcimiu, w której 10 lutego została ranna premier Beata Szydło.Jej wyniki wysłał do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, gdyż jego ustalenia różnią się od wersji prokuratury, która już postawiła zarzut kierowcy fiata.
22.02. Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring – Wielgus chce powołać zespół ds. molestowania przez duchownych. Według PiS to demagogia.
22.02. Frans Timmermans, wiceszef KE, przedstawił na cotygodniowym posiedzeniu Komisji Europejskiej stan zaawansowania procedury praworządności wobec Polski.
23.02. Skończcie ten chocholi taniec wokół transportu najważniejszych osób w państwie” – podczas debaty Sejmowej dotyczącej transportu VIP-ów apelował wiceszef MON Bartosz Kownacki. „Na całym świecie się to odbywa, a wy jako Platforma Obywatelska macie najmniejsze prawo, żeby o tym mówić, bo to wy macie krew 96 osób na rękach, bo robiliście ten chocholi taniec z przez ostatnie kilka lat.” .
23.02. Sejmowa większość odrzuciła wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Za jego odwołaniem głosowało 174 posłów (PO, PSL i Nowoczesna). Przeciwko 241.
23.02. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda przekazał Komisji Europejskiej analizę dotyczącą praworządności w Polsce. Z raportu wynika m.in., że w „Polsce dochodzi do ustawicznego łamania prawa, zmiany w sądownictwie zmierzają do ograniczenia suwerenności sądów, a sędziowie są wręcz fizycznie atakowani, co może poważnie zagrozić przemianom, do których doszło po 1989 roku” oraz że sędziowie protestujący przeciw reformom PiS są „prześladowani przez różne instytucje publiczne i zastraszani przez nieznanych sprawców”. Chodzi m.in. o kontrole urzędów skarbowych, ale też np. niszczenie opon lub hamulców samochodów, których sprawców policja nie potrafi znaleźć.
24.02. Pani sędzia Julia Przyłębska nie jest osobą, która w sensie kompetencyjnym może podołać kierowaniu TK. Natomiast kompetentny jest sędzia Mariusz Muszyński. Totalnie się z nim nie zgadzam, ma bardzo dysfunkcjonalny stosunek do prawa. Natomiast kompetencji prawniczych i socjotechnicznych odmówić mu nie można – mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Ryszard Kalisz, lider stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska – Mam wrażenie, że sędzia Przyłębska jest figurantem, nie ma możliwości intelektualnych, by dyskutować np. z sędzią Biernatem, a naprawdę TK rządzi Muszyński.
25.02. Związek Nauczycielstwa Polskiego, rodzice, organizacje pozarządowe i opozycyjne partie polityczne rozpoczęły zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum dotyczącym zmian w oświacie. Chcą w nim zapytać Polaków, czy popierają zmiany w edukacji, które mają wejść w życie 1 września 2017 r. Najważniejszą jest likwidacja gimnazjów i wprowadzenie w ich miejsce ośmioletniej szkoły podstawowej.
27.02. Jacek Sasin (PiS) przyznał w na antenie radiowej Trójki, że w ustawie z grudnia jest luka, która nie zabezpiecza przed takimi działaniami, iż prywatny właściciel wycina dla celów prywatnych drzewa, a potem sprzedaje działkę deweloperowi.
28.02. Kaczystowski wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie, w którym zbada poprawność podjęcia decyzji o zarządzeniu na 26 marca referendum w stolicy. Pomysł referendum był reakcją na projekt ustawy o dołączeniu do Warszawy kolejnych gmin.
.02. Inspektor Robert Żebrowski został odwołany ze stanowiska szefa Komendy Stołecznej Policji. To trzecia zmiana na tym stanowisku w ciągu ostatnich miesięcy. Żebrowski miał zostać odwołany na polecenie Sławomira Zielińskiego, wiceszefa MSWiA, który nadzoruje policję.
1.03. Poseł PiS z ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk został kandydatem na stanowisko wiceministra obrony narodowej. Miałby odpowiadać m.in. za budowę wojsk obrony terytorialnej.
1.03. Grupa 50 posłów PiS złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie legalności wyboru prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. – Mamy wątpliwości, czy aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi. Czyli aktem prawa wewnętrznego, który – podkreślam – nie jest publikowany na zewnątrz, dokonuje się wyboru kandydata, którego skutki są istotne, ponieważ dotyczą zatwierdzenia tego kandydata przez prezydenta – powiedział w uzasadnieniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
1.03. Poseł PiS z ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk został kandydatem na stanowisko wiceministra obrony narodowej. Miałby odpowiadać m.in. za budowę wojsk obrony terytorialnej.
3.03. Biuro Lustracyjne IPN wdrożyło w piątek procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego po tym, jak teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Wolfgang” została udostępniona w poznańskim oddziale IPN. Dokumenty obejmują lata 1979-1980. Wynika z nich, że TW „Wolfgang” „został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r.”. Jak podano, w celu „zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu”.
3.03. Lubelscy radni przyjęli uchwałę w sprawie szkół. Władze miasta zdecydowały, że 18 gimnazjów zostanie przekształconych lub włączonych do szkół podstawowych. Pięć placówek zostanie zlikwidowanych.
7.03. W tej chwili sądownictwo jest korporacją, która jest poza państwem. To nie jest trójpodział władzy, tylko wyprowadzenie tej władzy poza państwo – z wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla „Gazety Polskiej” – Chcemy też zlikwidować mechanizm uzależniania sędziów..

31.03. Forum Myśli Społecznej – nowa inicjatywa PSL – zostanie ona zainaugurowana w Muzeum Mazowieckim w Płocku.